Strona główna

Godziny pracy

Regulaminy

Ciekawostki

 

LEKTURY

 

 

KLASA II

 

Hans Christian Andersen

Królowa Śniegu

Brzydkie kaczątko

Jan Brzechwa

Brzechwa dzieciom
(
wybrane wiersze)

Jan Brzechwa

Żaba

Jan Grabowski

Puc, Bursztyn i goście (fragmenty)

Maria Kruger

Karolcia

Joanna Kulmowa

Wiatr północy

Joanna Kulmowa

Zimno - ciepło

Astrid Lindgren

Dzieci z Bullerbyn (fragmenty)

Hugh Lofting

Doktor Dolittle i jego zwierzęta (fragmenty)

Alan Aleksander Milne

Kubuś Puchatek

Maciej Orłoś

Tajemnicze przygody Meli (fragmenty)

Stanisław Pagaczewski

Porwanie Baltazara Gąbki

Charles Perrault

Czerwony Kapturek

Małgorzata Strzałkowska

Zielony Nikt

Julian Tuwim

Warzywa

Alina i Czesław Centkiewiczowie

Zaczarowana zagroda

 

 

 

KLASA III

 

Hans Christian Andersen

Baśnie (do wyboru)

Jan Brzechwa

Grzyby

Roksana Jędrzejewska - Wróbel

Siedmiu Wspaniałych i sześć innych nie całkiem nieznanych historii

Ludwik Jerzy Kern

W królestwie kotów

Łapy, pióra i rymów cała fura

Maria Konopnicka

Jak to ze lnem było

Maria Kruger

Dar rzeki Fly (wybrane baśnie i legendy)

Joanna Kulmowa

Zimowe słowiki

Astrid Lindgren

Dzieci z Bullerbyn (fragmenty)

Roman Pisarski

O psie, który jeździł koleją

Gianni Rodari

Historyjki o Alicji, która ciągle wpadała w kłopoty

Maurice Sendak

Tam, gdzie żyją dzikie stwory

Stefania Wortman

Złotego źródła

Baśnie polskie

Mira Jaworczakowa

Oto jest Kasia

Joanna Papuzińska

Asiunia

 

 

 

 

KLASA V

 

Mark Twain

Przygody Tomka Sawyera

Lucy Maund Montgomery

Ania z Zielonego Wzgórza

Henryk Sienkiewicz

W pustyni i w puszczy

Rene Goscinny i J. Sempe

Mikołajek

Frances Burnett

Tajemniczy ogród

 

 

 

 

KLASA VI

 

Irena Jurgielewiczowa

Ten obcy

Stanisław Lem

Bajki robotów
 
(wybrane opowiadania)

Alfred Szklarski

Tomek w krainie kangurów

Kornel Makuszyński

Szatan z siódmej klasy

 

 

 

 

 

 

 

LISTA LEKTUR WG NOWEJ PODSTAWY PROGRAMOWEJ 2017r.

 

 

 

LEKTURY W KL. I - III

 

Hans Christian Andersen

Baśnie

Justyna Bednarek

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

Jan Brzechwa

Brzechwa dzieciom

Czesław Centkiewicz

Zaczarowana zagroda

Waldemar Cichoń

Cukierku, ty łobuzie

Agnieszka Fraczek

Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą

Mira Jaworczakowa

Oto jest Kasia

Grzegorz Kasdepke

Detektyw Pozytywka

Leszek Kołakowski

Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?

Barbara Kosmowska

Dziewczynka z parku

Maria Krueger

Karolcia

Astrid Lindgren

Dzieci z Bullerbyn

Hugh Lofting

Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Marcin Pałasz

Sposób na Elfa

Joanna Papuzińska

Asiunia

Danuta Parlak

Kapelusz Pani Wrony

Roman Pisarski

O psie, który jeździł koleją

Janina Porazińska

Pamiętnik Czarnego Noska

Maria Terlikowska

Drzewo do samego nieba

Julian Tuwim

Wiersze dla dzieci

Barbara Tylicka

O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach

Danuta Wawiłow

Najpiękniejsze wiersze

Łukasz Wierzbicki

Afryka Kazika

Dziadek i niedźwiadek

 

 

 

 

 

LEKTURY OBOWIĄZKOWE W KL. IV - VI

 

Jan Brzechwa

Akademia Pana Kleksa

Janusz Christa

Kajko i Kokosz. Szkoła latania

Rene Goscinny i J. Sempe

Mikołajek

Rafał Kosik

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Ignacy Krasicki

Wybrane bajki

Clive S. Lewis

Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa

Adam Mickiewicz

Powrót taty,  Pani Twardowska, Pan Tadeusz                                               

Ferenc Molnar

Chłopcy z placu broni

Bolesław Prus

Katarynka

Juliusz Słowacki

W pamiętniku Zofii Bobrówny

John R. R. Tolkien

Hobbit, czyli tam i z powrotem

Henryk Sienkiewicz

W pustyni i w puszczy

Józef Wybicki

Mazurek Dąbrowskiego

 

Wybrane mity greckie

 

Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne

 

Wybrane podania i legendy polskie

 

Wybrane baśnie polskie i europejskie

 

 

 

 

 LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE (obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym) W KL. IV - VI

 

Adam Bahdaj

Kapelusz za 100 tysięcy

Frances H. Burnett

Tajemniczy ogród                    lub inna powieść

Lewis Carroll

Alicja w krainie czarów

Aleksander Dumas

Trzej muszkieterowie

Olaf Fritsche

Skarb Troi

Joseph R. Kipling      

Księga dżungli

Janusz Korczak

Król Maciuś Pierwszy

Marcin Kozioł

Skrzynia Władcy Piorunów

Selma Lagerlof

Cudowna podróż 

Stanisław Lem

Tyberiada

Kornel Makuszyński

Wybrana powieść

Andrzej Maleszka

Magiczne drzewo

Karol May

Winnetou

Lucy Maud Montgomery

Ania z Zielonego Wzgórza

Małgorzata Musierowicz

Wybrana powieść

Ewa Nowak

Pajączek na rowerze

Edmund Niziurski

Sposób na Alcybiadesa

Sat - Okh

Biały Mustang

Henryk Sienkiewicz

Janko Muzykant

Alfred Szklarski

Wybrana powieść

Mark Twain

Przygody Tomka Sawyera

 

Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Jan Paweł II)

 

 

LEKTURY OBOWIĄZKOWE W KL. VII i VIII

 

Charles Dickens

Opowieść wigilijna

Aleksander Fredro

Zemsta

Jan Kochanowski

Wybór fraszek, pieśni i trenów

Aleksander Kamiński

Kamienie na szaniec

Ignacy Krasicki

Żona Modna

Adam Mickiewicz

Reduta Ordona,                 Śmierć Pułkownika, Świtezianka,                      Dziady część II,                 Sonety Krymskie,                   Pan Tadeusz

Antonie de Saint - Exupery

Mały Książę

Henryk Sienkiewicz

Quo vadis,                       Latarnik

Juliusz Słowacki

Balladyna

Stefan Żeromski

Syzyfowe prace

Sławomir Mrożek

Artysta

Melchior Wańkowicz

Ziele na kraterze,                  Tedy i owędy

 

 

 

 

 LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE (obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym) W KL. VI i VIII

 

Miron Białoszewski

Pamiętnik z powstania warszawskiego

Agata Christie

Wybrana powieść kryminalna

Arkady Fiedler

Dywizjon 303

Ernest Hemingway

Stary człowiek i morze

Barbara Kosmowska

Pozłacana rybka

Jan Paweł II

Przekroczyć próg nadziei

Nancy H. Kleinbaum

Stowarzyszenie umarłych poetów

Henryk Sienkiewicz

Krzyżacy

EricEmmanuel Schmitt

Oskar i pani Róża

Melchior Wańkowicz

Monte Cassino

Karolina Lanckorońska

Wspomnienia wojenne             22 IX 1939 – 5 IV 1945